Styrelse

RAR leds av en styrelse med 12 ordinarie ledamöter och 12 ersättare från respektive medlemsmyndighet. Vid styrelsemötet den 12 april 2019 utsågs Jacob Sandgren till förbundets styrelseordförande för mandatperioden (1 april 2019 till 31 mars 2022).

  • 17 februari kl 12-16, Malmköping hotell
  • 24 april kl 13-16, Oxelösunds kommunhus
  • 18 september kl 13-16, Sörmlands museum
  • 12 november kl 9-12, Sörmlands museum

  • 24-25 mars (i anslutning till Finsamkonferensen),
  • 3 juni, kl 13-16, Regionkansliet, lokal C3
  • 31 augusti-1 september (i anslutning till verksamhetsplanering och internat)
  • 14 oktober, i Katrineholm, Ulrica ordnar lokal.

  • 28 februari, kl 9-10, sen workshop kl 10-12, Sörmlands museum
  • 12 november, kl 13-16, återkommer om lokal

Medlemsmöte

Styrelsens sammanträden 2019

Arbetsutskottets sammanträden 2019

  • 1 februari
  • 2 maj
  • 5 september
  • 24 oktober

Arbetsutskottets protokoll 2019

Visa äldre dokument

RAR:s arbetsutskott

Jacob Sandgren
Jacob Sandgren

Ordförande

Maila Jacob Sandgren

Region Sörmland (S)

Ingrid Jerneborg Glimne
Ingrid Jerneborg Glimne

1:a vice ordförande

Maila Ingrid Jerneborg Glimne

Gnesta kommun (M)

Ulrica Truedsson
Ulrica Truedsson

2:a vice ordförande

Maila Ulrica Truedsson

Katrineholms kommun (S)

Gunilla Bergman Larsson
Gunilla Bergman Larsson

Ledamot

Maila Gunilla Bergman Larsson

Försäkringskassan

Mats Karlsson
Mats Karlsson

Ledamot

Maila Mats Karlsson

Arbetsförmedlingen


Övriga styrelseledamöter

Daniel Ljungkvist
Daniel Ljungkvist

Ledamot

Maila Daniel Ljungkvist

Flens kommun (S)

Helena Koch

Ledamot

Maila Helena Koch

Trosa kommun (M)

Linus Fogel
Linus Fogel

Ledamot

Maila Linus Fogel

Oxelösund kommun (S)

Maj-Britt Magnusson
Maj-Britt Magnusson

Ledamot

Maila Maj-Britt Magnusson

Strängnäs kommun (S)

Marie Svensson
Marie Svensson

Ledamot

Maila Marie Svensson

Eskilstuna kommun (S)

Robert Skoglund
Robert Skoglund

Ledamot

Maila Robert Skoglund

Vingåkers kommun (S)

Sofia Amloh
Sofia Amloh

Ledamot

Maila Sofia Amloh

Nyköpings kommun (S)


Ersättare

Abir Yakoub – Försäkringskassan

Anders Lindblad (S) – Trosa kommun

Birgitta Carlheim Gyllensköld (M) – Katrineholms kommun

Harke Stenbergen (S) – Gnesta kommun

Iréne Sandqvist – Vingåker kommun

Janna Lahti-Nordengren (S) – Flens kommun

Marjo Gustafsson (S) – Nyköpings kommun

Michael Swedberg (M) – Region Sörmland

Mikael Edlund (S)  – Eskilstuna kommun

Nicklas Lantz – Arbetsförmedlingen

Patrik Renfors (V) – Oxelösunds kommun

Vakant – Strängnäs kommun